Sivu 1/2

Pokémonin käsikirjoittaja kuollut

ViestiLähetetty: 02.11.2010 23:29
Kirjoittaja Pokemon Peruna
Huomasin tämmösen jännän homman ja en oo täällä foorumilla ainakaa mitää huomannu että kukaa olis mitää puhunu nii laitan tänne jos jotakin kiinnostaa. Mutta nyt kävi näin ikävästi että joku hieno Pokemon tyyppi on kuollu. Huono homma. :( Lukekaa tosta linkistä lisää.

1. tuotantokausi on mun mielestä aivan paras! Ja tämä henkilö oli näköjään kirjoittanut tämän ensimmäisen kauden. Siitä ensimmäisestä kaudesta on varmasti jääny kaikille jotain hyviä muistoja nii oli pakko laittaa tämmönen uutinen tänne.

Ilmottakaa jos tästä on jo joku aihe täällä nii poistan.

Tossa linkkiä aiheeseen. http://animelehti.fi/2010/11/01/pokemon ... a-kuollut/

Re: Pokémonin käsikirjoittaja kuollut

ViestiLähetetty: 03.11.2010 08:44
Kirjoittaja l0ck4r
Aika surullista että hän kuolla kupsahti. Rip Takeshi Shudo

Re: Pokémonin käsikirjoittaja kuollut

ViestiLähetetty: 03.11.2010 11:48
Kirjoittaja R0xu
Mies joka teki Lugian <3

Rip

Re: Pokémonin käsikirjoittaja kuollut

ViestiLähetetty: 03.11.2010 14:12
Kirjoittaja JayEm
Hyvin kova takaisku. Ensimmäiset 3 Pokeleffaa olivat todella hyviä, kiitos Takeshi Shudon.
R.I.P, tullaan kaipaamaan.

Re: Pokémonin käsikirjoittaja kuollut

ViestiLähetetty: 03.11.2010 14:38
Kirjoittaja TheAllu
JayEm kirjoitti:Hyvin kova takaisku. Ensimmäiset 3 Pokeleffaa olivat todella hyviä, kiitos Takeshi Shudon.

Niin olivat...... niisk.....

Re: Pokémonin käsikirjoittaja kuollut

ViestiLähetetty: 03.11.2010 16:38
Kirjoittaja KoReaNMaG
eiihhh!!! juurikun vanha foorumi on menossa poies tulee vielä lisää huonoja uutisia , todella huonoja....

R.I.P

Re: Pokémonin käsikirjoittaja kuollut

ViestiLähetetty: 03.11.2010 16:45
Kirjoittaja Roseanni
Lapsuuteni ilojen nimetön sankari, kuulin nimenkin vasta ekan kerran eilen kun ko. uutisen näin. Eka kausi + 3 ekaa leffaa.. <3 Parasta Pokemon-animea.

R.I.P. ;<

Re: Pokémonin käsikirjoittaja kuollut

ViestiLähetetty: 03.11.2010 17:13
Kirjoittaja Mewer
Poke-animen ainoa tolkullinen tekijä menehtynyt :( R.I.P
PS: Ei kuulu aiheeseen, mutta tälläisen uutisen löysin tuolta samalta sivulta: http://animelehti.fi/2008/07/23/proteii ... in-mukaan/

Re: Pokémonin käsikirjoittaja kuollut

ViestiLähetetty: 03.11.2010 17:22
Kirjoittaja inulove
Nouu D': Eka kausi oli paras ja frr ne leffat<3

R.I.P

Re: Pokémonin käsikirjoittaja kuollut

ViestiLähetetty: 03.11.2010 18:32
Kirjoittaja SnappiX
R.I.P 1.tuotankausi oli paras...

Re: Pokémonin käsikirjoittaja kuollut

ViestiLähetetty: 03.11.2010 19:05
Kirjoittaja pokefan229
eka kausi oli paras ja ekat leffat :( ...

R.I.P

Re: Pokémonin käsikirjoittaja kuollut

ViestiLähetetty: 03.11.2010 19:55
Kirjoittaja Jon-1
R.I.P. Näkemiin Pokémonin käsikirjoittaja... :(

We Will, We Will, MISS YOU! *awesome*

Re: Pokémonin käsikirjoittaja kuollut

ViestiLähetetty: 03.11.2010 20:03
Kirjoittaja Winter
Vooih.. R.I.P. Nimi ollut hukassa tähän asti. Harmin paikka. Toivottavasti saadaan silti vielä hyviä pkmn-jaksoja ^^ (tehdäänkö niitä vielä? sry dumbness..)

Re: Pokémonin käsikirjoittaja kuollut

ViestiLähetetty: 03.11.2010 20:11
Kirjoittaja Regimeta
Surullista... ;< Ensimmäinen Pokémon-kausi ja ensimmäiset elokuvat olivat niitä parhaimmistoa...

R.I.P. :(

Re: Pokémonin käsikirjoittaja kuollut

ViestiLähetetty: 04.11.2010 15:22
Kirjoittaja White
Rip kiitos lapsuuteni mukavista hetkistä tv:n vieressä.

Re: Pokémonin käsikirjoittaja kuollut

ViestiLähetetty: 04.11.2010 15:39
Kirjoittaja Digia
R.I.P Juuri nuo ensimmäiset popet olivat niitä parhaita kausia ja leffoja. >:

Re: Pokémonin käsikirjoittaja kuollut

ViestiLähetetty: 04.11.2010 21:52
Kirjoittaja Riolucario
R.I.P... Pokémonin ensimmäiset tuotantokaudet olivat parhaat. Kiitos (henkilö-jonka-nimeä-en-muista-tämä-ei-ole-pilkkaamista-älkää-käsittäkö-väärin) monista tunneistani TV:n ääressä, joita en olisi kokenut ilman sinua. Itseasiassa nyt en todennäköisesti tekisi koskaan mitään Pokemoniin liittyvää, sillä aloitin Pokemonin harrastamisen ensimmäisen tuotantokauden takia. Näiden uusien jaksojen takia en olisi Pokemon-harrastustani aloittanut. R.I.P... :(

Re: Pokémonin käsikirjoittaja kuollut

ViestiLähetetty: 05.11.2010 20:57
Kirjoittaja Luca
R.I.P ja kiitos mahtavasta 1.tuotantokaudesta+ekoista leffoista<3

Re: Pokémonin käsikirjoittaja kuollut

ViestiLähetetty: 06.11.2010 13:58
Kirjoittaja *Jirachi*
Kunnioitukseni Takeshi Shudolle. 1. ja 3.pokéleffa ovat yksiä suosikkejani, ja vaikka eka kausi ei olekaan mielestäni mikään kummoinen BW:hen verrattuna, on sille annettava hiukan kunnioitusta, sillä ilman Pokén ekaa tuotantokautta ei olisi nykyistäkään Pokéanimea.
Kiitän myös häntä blogiensa julkaisusta. Ne antoivat minulle valaisevaa tietoa Pokémonin käsikirjoittajan mielenliikkeistä.
Ilman Shudoa ei myöskään voisi olla Rakettiryhmää, jota hän rakasti kuin omaa lastaan. Kiitos <3 Ja terveiset sinne rajan taakse, Rakettiryhmästä on viimein tehty animessa se, minkä sen olisi pitänyt aina ollakin.
Kiitos Shudo, lepää rauhassa.

Korjaisin kumminkin hiukan tietojanne. Shudo ei ole kirjoittanut koko ekaa kautta, vain noin kymmenisen jaksoa, ja siitä välistä jaksoja mm. Johtosta. Tässä lista jaksoista joita hän käsikirjoitti [19 yhteensä] http://bulbapedia.bulbagarden.net/wiki/ ... Shud%C5%8D
Hän kumminkin toimi Ensimmäisen kauden taiteellisena johtajana.
Hän jätti Pokémonin Original Sagan [Japanissa länsikaudet 1-5] jälkeen.

Re: Pokémonin käsikirjoittaja kuollut

ViestiLähetetty: 06.11.2010 15:58
Kirjoittaja Hikaru
RIP Takeshi Shudo... Olisi muuten ehkä hieman kunnioittavampaa mainita tämän henkilön nimi otsikossa tai edes aloitusviestissä. Veikkaan, että kovin moni ei sitä kuitenkaan tiedä.

Joka tapauksessa, ensimmäisten Pokéleffojen jälkeen en ole nähnyt mitään vastaavaa. Siis, niissä oli jotain ideaa ja kunnon hahmot ja niin edelleen. Nautin niiden katsomisesta. En ole muuten aiemmin kuullut Shudoa koskaan mainittavan Pokémon-piireissä. Olisi hienoa, että ne henkilöt, jotka ansaitsevat krediittiä, myös saisivat sitä ajoissa omana elinaikanaan. Näin ei tällä kertaa käynyt. Päätin että yritän ottaa selville BW:n tuottajakaartin, jotta tuntisin edes heidät, sillä he ovat Shudon lisäksi tehneet mahtavaa työtä.

Muuten, jos Ash on nimetty Tajirin mukaan, onko Brock sitten Shudon mukaan? Tietääkö kukaan?