Keltainen Rayquaza kirjoitti:Jos teet vähän enemmän hupi-artikkelin, niin paljon mielenkiintoisempaa olisi kuulla mitkä kortit mielestäsi pitäisi reprintata (koska ne tekisivät formaatille hyvää) ja mitkä reprintit olisivat aivan kamalia.
Ja Deckoutin idea (imo) on se, että auttaa nykyformaatissa tai jo 100% varma seuraavissa formaateissa. Ei mitään toivomista, että joku kortti tulee takas.
Jite kirjoitti:Kaikki ei hyödy tosiaankaan aiheesta, olen kyl samaa mieltä. Mutta, arvon Kysyjä voisi toisinaan katsoa omaa nokkaansa pidemmälle. Aloittelijat ovat usein liian itsepäisiä oman pakkansa suhteen, ja ajattelevat, et combo toimii niin, et sil voi voittaa turneita. Kyseisessä tapauksessa todellisuuteenpalautus on tervetullutta. Toiseksi, oli mm-kisoissa muitakin yhden turneen ihmeitä, jotka vain ei toimi enää formaatissa. (muuan kaikille tuntematon ross.dec on varmasti loistava esimerkki xP)
Ja tässä huomataan, että niille sanotaan vain, että vain metagame pakoilla tulee pelaa jos on uusi pelaamaan. Ja jos kyseinen ihminen ei halua niin silloin se on itsepäinen ja sitten hän huomaa joskus itsekin, että huono pakka on huono niin vaihtaa hyvään (metagameen). Itsepäisyys katoaa itsestään ja jos perustelee liigassa, että se on huono niin se usein uskoo.