Kirjoittaja Doragon » 18.11.2012 14:58
Nonnii, (Arceus ja) Elämän jalokivi on nyt siis nähty. Leffan olen nähnyt kertaalleen kyllä enkuksi muutama vuosi takaperin, mutta muistikuvat ovat niin häilyvät että kertaus oli paikallaan, varsinkin kun oli tarjolla omalla äidinkielelläkin.
Arceuksen ääni oli mahtava. Hieman nuorehkon kuuloinen niin mahtavalle hahmolle, mutta sopi 100% ja osasi esittää jumalallisen vihan niin uskottavan vihaisesti kuin olla ja osaa. Olisi hauska tietää kuka se oli ja onko hän ääninäytellyt muuallakin...
Musiikkeja tunnistin leffasta rutkasti, olenhan kuunellut elokuvan soundtrackia ahkerasti (viimeksi tänä aamuna =P). Ainakin yksi vieras kipale iski korvaan, kohdassa jossa Arceus tulee noutamaan kiveään ennen kuin Marcus aikoo nirhata tämän.
Piplup, meikä vihaa sua. Lakkaa viemästä ruututilaa muilta kiinnostavilta pokéilta (Totodile yms.). Ja se yritys tervehtiä Pichua sähköiskulla häntään oli huono idea alunperinkin. Typerä, vesityypithän ei kestä sähköä.
Dawn vastaan Marcus oli eeppinen: kitukasvuinen pingviini, kaimaani, lehti, nokkasiili ja rottajoukko vastaan erittäin kestävä pronssikello ja legendaarinen Heatran. Repesin todella kun näin ne Rattatat aikeissa tapella Heatrania ja Bronzongia vastaan.
Visuaalisesti tämä leffa on hieno elämys, alussa oleva maissipelto (?) näytti paljon paremmalta kuin Shaymin-leffan digitaalinen ruoho...ja tuo meikälle mieleen uusimman, 15. leffan alussa näkyvät ruohot/heinät/mitkä lie virheät jutut.
Ja meikäläisen hatarat muistikuvat väittivät, että Arceus saisi jalokivensä takaisin Rakettiryhmältä leffan lopussa, mutta Ash mokoma menikin muuttamaan tulevaisuuden kokonaan. XD
Ääripositiivi Pokémonfriikki höpöttämässä kuinka tämä rakastaa kaikkea.
Avatarin on piirtänyt meikä.