Epäviralliset SM-kisa Pokemon TCG 30.6

Alueella tiedotetaan tulevista turnauksista ja keskustellaan jo käydyistä turnauksista mm. turnausraporttien muodossa.

Valvojat: R0xu, Play! Pokémon -järjestäjät

Epäviralliset SM-kisa Pokemon TCG 30.6

ViestiKirjoittaja Victoryteam » 10.07.2019 11:57

Kiitos kun tulit lukemaan Pokemon aiheelista tapahtumaan :)

Suomessa on pidetty 30.6 Epäviralliset SM kisat!

tarkoitus on kertoa millainen turnauksen formaatti oli, ketkä pelasivat ketäkin vastaan ja millainen oli pelaajeilla loppusijoitus

4 Pikachu & zekrom
3 Weezing
2 Reshiram & Charizard/Kiawe
2 Blacephalon GX/Naganadel/Dewdong
2 Charizard TEU 14
2 Gardevoir & Sylveon GX
2 Blacephalon/Green's Exploration
1 Sheninja/Slowking
1 Sheninja/Rhyperior BUS 67
1 Spiritomp/Honchkrow GX
1 Reshiram & Charizard GX/Green's Exploration
1 Reshiram & Charizard GX/Green's Exploration/Arcanine
1 Zoroark/Dewdong/Persian GX
1 Zoroark/Naganadel GX
1 Zoroark GX/Lycanroc GX GRI 74
1 Zoroark GX/Lycanroc GX GRI 74/Slowking
1 Zoroark GX/Gyarados BUS 33
1 Buzzwole GX/Lycanroc GX GRI 74/Alonan Ninetales GX 132
1 Alolan Exeggutor/Pidgeotto
1 Blastoise GX
1 Blissey LOT 153/Welder
1 Ultra Necrozma GX/Malamar
1 Zapdos/Aerodactyl
1 Quagsire/Naganadel
1 Silvally GX/wisful baton
1 Malamar/Double Colorless Energy

36 pelaajaa ja 26 erilaisia pakkoja

Top 8 sijat ja listat

1 Sija Ilya Kornilov Reshiram & Charizard GX/Green's Exploration

Pokemonit (7)

2 Reshiram & Charizard GX
1 Eevee & Snorlax GX
3 Volcanion UNB 25
1 Tapu Koko PR SM 31

Trainerit (42)

4 Green's Exploration
4 Welder
2 Guzma
1 Judge
4 Pokegear 3.0
4 Custom Cathcer
4 Mixed Herbs
3 Fire Crystal
3 Nest Ball
2 Choice band
2 Fiery Flint
2 Acro bike
1 Switch
1 Escape Rope
1 Field Blower
1 Rescue Stretcher
1 Max Potion
1 Heat Factory Prism Star
1 Power Plant

11 Fire Energy

2 Sija Hermanni Hietalahti Zoroark GX/Lycanroc GX/Slowking

Pokemonit (24)

4 Zorua SHL 52
4 Zoroark GX
2 Rockruff GRI 73
2 Lycanroc GX GRI 74
1 Slowpoke LOT 54
1 Slowking LOT 55
1 Alolan Grimer TEU 83
1 Alolan Muk SUM 58
1 Meowth UNB 147
1 Persian GX UNB 149
1 Ditto Prism Star
1 Marshadow UNB 81
2 Tapu Lele GX
2 Dedenne GX

Tranerit (27)

4 Professor Elm's Lecture
3 Olivia
2 Guzma
1 Professor Kukui
1 Acerola
1 Mallow
1 Judge
4 Ultra Ball
2 Pokemon Communication
2 Rescue Stretcher
2 Choice Band
1 Counter Gain
1 Pal Pad
1 Field Blower
1 Viridian Forest

Energiat (9)

3 Double Colorless Energy
3 Tripla Acceleration Energy
3 Fighting Energy

3 Sija Reea Vehkapuro Pikachu & Zekrom GX

Pokemonit (14)

2 Pikachu & Zekrom GX
2 Zeraora GX
2 Zapdos
2 Dedenne GX
2 Jirachi TEU 99
1 Marshadow SHL 45
1 Tapu Lele GX
1 Tapu Koko Prism Star
1 Tapu Koko GX

Trainerit (35)

4 Lillie
4 Guzma
2 Volkner
1 Cynthia
1 Erika's Hospitality
4 Electro Power
3 Ultra Ball
3 Nest Ball
3 Energy Switch
1 Escape Board
1 Switch
1 Max Potion
1 Weakness Policy
2 Choice Band
1 Electromacnetic Radar
1 Field Blower
1 Viridian Forest
1 Thunder Mountain Prism Star

11 Lighting Energy

4 Sija Panu Laitinen Reshiram & Charizard GX/Acranine/Green's Exploration

Pokemonit (10)

3 Volcanion UNB 25
2 Reshiram & Charizard GX
1 Eevee & Snorlax GX
2 Growlithe
2 Arcanine

Trainerit (39)

4 Green's Exploration
4 Welder
1 Tate And Liza
1 LT. Surges Strategy
1 Cynthia
1 Guzma
4 Custom Cathcer
3 Nest Ball
1 Ultra Ball
3 Fire Crystal
2 Fiery Flint
3 Pokegear 3.0
1 Acro Bike
1 Field Blower
1 Rescue Stretcher
1 Escape Rope
1 Max Potion
1 Switch
2 Choice Band
1 Wisful Baton
1 Power Plant
1 Heat Factory Prism star

11 Fire Energy

5 Sija Josua kerkis Zoroark/Naganadel GX/Dewdong

Pokemonit (36)

4 Zorua SHL 52
4 Zoroark GX
2 Seel
2 Dewdong
1 Meowth UNB 147
1 Persian GX
1 Poipole LOT 107
1 Naganadel GX
1 Ditto Prism star
1 Alolan Muk SUM 58
2 Tapu Lele GX
1 Dedenne GX
1 Mew
1 Marshadow UNB 81
1 Giratina

Trainerit (28)

4 Lillie
3 Guzma
2 Judge
1 Acerola
1 Tate And Liza
4 Nest Ball
4 Pokemon Communication
3 Ultra Ball
2 Rescue Stretcher
1 Pal Pad
1 Field Blower
2 Choice Band

Energiat (8)

4 Double Colorless Energy
4 Tripla Acceleration Energy

6 Sija Julius Kerkis Sheninja/Rhyperior

Pokemonit (22)

4 Blitzle LOT 81
4 Zebtrika LOT 82
4 Nincada
3 Sheninja
2 Oranguru UPR 114
1 Rhyhorn UNB 93
1 Rhydon UNB 94
1 Rhyperior BUS 67
1 Ditto Prism Star
1 Mew

Trainerit (35)

4 Lillie
2 Ingo And Emmet
2 Gladion
1 Faba
1 Tate And Liza
1 Mars
1 Brock's Grit
1 LT. Surges Strategy
4 Ultra Ball
4 Nest Ball
3 Great Ball
4 Acro Bike
1 Crushing Hammer
1 Counter Catcher
1 Pal Pad
1 Chip-Chip Ice Axe
1 Devolution Spray Z
1 Rescue Stretcher
1 Power Plant

3 Fire Energy

7 Sija Patrik Räty Blissey/Welder

Pokemonit (13)

4 Jirachi TEU 99
4 Chancey LOT 152
3 Blissey LOT 153
1 Victini GRI 10
1 Reshiram & Charizard GX

Trainerit (33)

4 Welder
3 Lillie
2 Guzma
1 Cynthia
4 Ultra Ball
4 Nest Ball
2 Pokegear 3.0
2 Fiery Flint
2 Fire Crystal
2 Rescue Stretcher
1 Switch
2 Escape Board
2 Wisful baton
1 Choice Band
1 Heat Factory Prism Star

14 Fire Energy

8 Sija Jari Laakko Pikachu & Zekrom GX

Pokemonit (13)

3 Pikachu & Zekrom GX
2 Zeraora GX
2 Zapdos
1 Tapu Koko GX
1 Tapu Koko prism star
2 Jirachi TEU 99
1 Tapu Lele GX
1 Dedenne GX

Trainerit (36)

4 Lillie
3 Cynthia
1 Erika's Hospitality
3 Guzma
4 Ultra Ball
4 Electro Power
4 Energy Switch
2 Switch
2 Nest Ball
1 Escape Rope
1 Rescue Stretcher
1 Electromagnetic Radar
2 Choice Band
2 Escape Board
1 Viridian Forest
1 Thunder Mountain Prism Star

11 Lighting Energy

Kierokset ja Top 8

1 Pelaaja 2 Pelaaja Voitto/Häviö/Tasapeli

1 Kieros

1/0/0 Konsta Kallama vs Petri Tommila 0/1/0
1/0/0 Samuel Ojala vs Lasse Puisto 0/1/0
1/0/0 Eero Oinonen vs Mauri Viikki 0/1/0
1/0/0 Joni Virolainen vs Tessa isberg 0/1/0
1/0/0 Joona Vainisto vs Ville Korhonen 0/1/0
1/0/0 Rudolf Mård vs Patrik Prusak 0/1/0
1/0/0 Reea Vehkapuro vs Patrik Räty 0/1/0
1/0/0 Leo Niemi vs Jenni Halkola 0/1/0
1/0/0 Josua Kerkis vs Ville Jääskeläinen 0/1/0
1/0/0 Panu Laitinen vs Henrikki Savolainen 0/1/0
1/0/0 Henri Naumanen vs Jari Laakko 0/1/0
1/0/0 Maria Metso vs Hanna Mäkeläinen 0/1/0
1/0/0 Hermanni Hietalahti vs Elisa Kotiniemi 0/1/0
1/0/0 Julius Kerkis vs Jari Koskiniemi 0/1/0
1/0/0 Öjvind Svinhufvud vs Mikko Winsten 0/1/0
1/0/0 Eemeli Reijonen vs Leo Sinkkonen 0/1/0
0/0/1 Ilya Kornilov vs Jesse Mäntylä 0/0/1
0/0/1 Juha Riipinen vs Tonu Taitto 0/0/1

2 Kieros

2/0/0 Panu Laitinen vs Maria Metso 1/1/0
2/0/0 Öjvind Svinhufvud vs Eero Oinonen 1/1/0
2/0/0 Hermanni Hietalahti vs Konsta Kallama 1/1/0
2/0/0 Josua Kerkis vs Julius Kerkis 1/1/0
1/0/1 Jesse Mäntylä vs Juha Riipinen 0/1/1
1/0/1 Ilya Kornilov vs Tonu taitto 0/1/1
1/1/0 Jenni Halkola vs Ville Korhonen 0/2/0
1/1/0 Jari Laakkonen vs Leo Sinkkonen 0/2/0
1/1/0 Lasse Puisto vs Mikko Winsten 0/2/0
1/1/0 Patrik Räry vs Petri Tommila 0/2/0
1/1/0 Ville Jääskeläinen vs Hanna Mäkeläinen 0/2/0
1/1/0 Jari Koskiniemi vs Tessa Isberg 0/2/0
1/0/1 Joona Vainisto vs Leo Niemi 1/0/1
1/0/1 Eemeli Reijonen vs Joni Virolainen 1/0/1
1/0/1 Reea Vehkapuro vs Samuel Ojala 1/0/1
1/0/1 Henri Naumanen vs Rudolf Mård 1/0/1
0/1/1 Patrik Prusak vs Henrikki Savolainen 0/1/1
0/1/1 Mauri Viikki vs Elisa Kotiniemi 0/1/1

3 Kieros

3/0/0 Öjvind Svinhufvud vs Panu Laitinen 2/1/0
3/0/0 Hermanni Hietalahti vs Josua Kerkis 2/1/0
2/0/1 Ilya Kornilov vs Henri Naumanen 1/1/1
2/0/1 Joni Virolainen vs Rudolf Mård 1/1/1
2/0/1 Reea Vehkapuro vs Joona Vainisto 1/1/1
2/1/0 Julius Kerkis vs Henrikki Savolainen 1/2/0
2/1/0 Jari Laakko vs Maria Metso 1/2/0
2/1/0 Konsta Kallama vs Eero Oinonen 1/2/0
2/1/0 Patrik Räty vs Jenni Halkola 1/2/0
1/1/1 Mauri Viikki vs Juha Riipinen 0/2/1
1/1/1 Elisa Kotiniemi vs Henrikki Savolainen 0/2/1
1/2/0 Mikko Winsten vs Petri Tommila 0/3/0
1/2/0 Hanna Mäkeläinen vs Ville Korhonen 0/3/0
1/2/0 Tessa Isberg vs Leo Sinkkonen 0/3/0
1/0/2 Leo Niemi vs Jesse Mäntylä 1/0/2
1/0/2 Eemeli Reijonen vs Samuel Ojala 1/0/2
1/1/1 Jari Koskiniemi vs Lasse Puisto 1/1/1
0/1/2 Patrik Prusak vs Tonu Taitto 0/1/2

4 Kieros

4/0/0 Hermanni Hietalahti vs Öjvind Svinhufvud 3/1/0
3/0/1 Ilya Kornilov vs Joni Virolainen 2/1/1
3/1/0 Julius Kerkis vs Reea Vehkapuro 2/1/1
3/1/0 Josua Kerkis vs Jari Laakko 2/2/0
3/1/0 Patrik Räty vs Panu Laitinen 2/2
3/1/0 Konsta Kallama vs Jesse Mäntylä 1/1/2
2/1/1 Eemeli Reijonen vs Rudolf Mård 1/2/1
2/1/1 Henri Naumanen vs Lasse Puisto 1/2/1
2/1/1 Jari Koskiniemi vs Mauri Viikki 1/2/1
2/2/0 Mikko Winsten vs Tessa Isberg 1/3/0
2/2/0 Jenni Halkola vs Maria Metso 1/3/0
2/2/0 Eero Oinonen vs Hanna Mäkeläinen 1/3/0
2/2/0 Ville Jääskeläinen vs Patrik Prusak 0/2/2
1/1/2 Tonu Taitto vs Henrikki Savolainen 0/3/1
1/2/1 Juha Riipinen vs Leo Sinkkonen 0/4/0
1/0/3 Leo Niemi vs Samuel Ojala 1/0/3
1/1/2 Elisa Kotiniemi vs Joona Vainisto 1/1/2
1/3/0 Petri Tommila vs Ei Vastustajaa

5 Kieros

4/0/1 Ilya Kornilov vs Hermanni Hietalahti 4/1/0
4/1/0 Patrik Räty vs Konsta Kallama 3/2/0
4/1/0 Josua Kerkis vs Öjvind Svinhufvud 3/2/0
4/1/0 Julius Kerkis vs Eemeli Reijonen 2/1/2
3/1/1 Jari Koskiniemi vs Henri Naumanen 2/2/1
3/1/1 Reea Vehkapuro vs Joni Virolainen 2/2/1
3/2/0 Mikko Winsten vs Eero Oinonen 2/3/0
3/2/0 Panu Laitinen vs Leo Niemi 1/1/3
3/2/0 Jari Laakko vs Ville Jääskeläinen 2/3/0
2/1/2 Joona Vainisto vs Tonu Taitto 1/2/2
2/2/1 Rudolf Mård vs Mauri Viikki 1/3/1
2/3/0 Tessa Isberg vs Maria Metso 1/4/0
2/3/0 Hanna Mäkeläinen vs Patrik Prusak 0/3/2
2/3/0 Petri Tommila vs Henrikki Savolainen 1/4/0
2/2/1 Jenni Halkola vs Samuel Ojala 1/0/4
1/1/3 Jesse Mäntylä vs Elisa Kotiniemi 1/1/3
1/2/2 Lasse Puisto vs Juha Riipinen 1/2/2
1/4/0 Leo Sinkkonen vs Ei Vastustajaa

6 Kieros

4/1/1 Reea Vehkapuro vs Öjvind Svinhufvud 3/3/0
4/2/0 Jari Laakko vs Konsta Kallama 3/3/0
4/2/0 Panu Laitinen vs Mikko Winsten 3/3/0
3/1/2 Joona Vainisto vs Eemeli Reijonen 2/2/2
3/2/1 Rudolf Mård vs Samuel Ojala 1/1/4
2/3/1 Jenni Halkola vs Elisa Kotiniemi 2/1/3
3/3/0 Tessa Isberg vs Leo Niemi 1/2/3
2/1/3 Jesse Mäntylä vs Eero Oinonen 2/4/0
3/3/0 Petri Tommila vs Hanna Mäkeläinen 2/4/0
2/2/2 Lasse Puisto vs Tonu Taitto 1/3/2
1/3/2 Juha Riipinen vs Maria Metso 2/4/0
2/3/1 Mauri Viikki vs Patrik Prusak 0/4/2
2/4/0 Leo Sinkkonen vs Henrikki Savolainen 0/5/1
4/1/1 Ilya Kornilov vs Josua Kerkis 4/1/1
4/1/1 Julius Kerkis vs Patrik Räty 4/1/1
4/1/1 Hermanni Hietalahti vs Jari Koskiniemi 3/1/2
2/2/2 Henri Naumanen vs Joni Virolainen 2/2/2

Jatkoon Pääsivät

1 Ilya Kornilov 4/0/2
2 Josua Kerkis 4/1/1
3 Hermanni Hietalahti 4/1/1
4 Julius Kerkis 4/1/1
5 Reea Vehkapuro 4/1/1
6 Patrik Räty 4/1/1
7 Panu Laitinen 4/2/0
8 Jari Laakko 4/2/0

Top 8

5/0/2 Ilya Kornilov vs Jari Laakko 4/3/0
5/2/0 Panu Laitinen vs Josua Kerkis 4/2/1
5/1/1 Hermanni Hietalahti vs Patrik Räty 4/2/1
5/1/1 Reea Vehkapuro vs Julius Kerkis 4/2/1

Top 4

6/0/2 Ilya Kornilov vs Reea Vehkapuro 5/2/1
6/1/1 Hermanni Hietalahti vs Panu Laitinen 5/3/0

Finaali

7/0/2 Ilya Kornilov vs Hermanni Hietalahti 6/2/1

Lopputulos aikusten ikäsarja

1 Ilya Kornilov Reshiram & Charizard GX/Green's Exploration

2 Hermanni Hietalahti Zoroark GX/Lycanroc GX GRI 74/Dewdong

3 Reea Vehkapuro Pikachu & Zekrom GX

4 Panu Laitinen Reshiram & Charizard GX/Green's Exploration/Arcanine

5 Josua Kerkis Zoroark GX/Naganadel GX/Dewdong

6 Julius Kerkis Sheninja/Rhyperior BUS 67

7 Patrik Räty Blissey/Welder

8 Jari Laakko Pikachu & Zekrom GX

9 Jari Koskiniemi Zapdos/Aerodactyl
10 Joona Vainisto Weezing
11 Rudolf Mård Zoroark GX/Lycanroc GX GRI 74
12 Öjvind Svinhufvud Zoroark GX/Gyarados BUS 33
13 Konsta Kallama Pikachu & Zekrom GX
14 Elisa Kotiniemi Blacephalon/Green's Exploration
15 Jesse Mäntylä Blacephalon GX/Naganadel
16 Mikko Winsten Reshiram & Charizard GX/Kiawe
17 Petri Tommila Sheninja/Slowking
18 Tessa Isberg Buzzwole GX/Lycanroc GRI 74/ Alolan Ninetales LOT 132
19 Henri Naumanen Pikachu & Zekrom GX
20 Joni Virolainen Weezing
21 Eemeli Reijonen Malamar/Double Colorless Energy
22 Lasse Puisto Spiritomp/Honchkrow GX
23 Samuel Ojala Weezing
24 Jenni Halkola Blacephalon/Green's Exploration
25 Mauri Viikki Zoroark GX/Dewdong/Persian GX
26 Ville Jääskeläinen Ultra Necrozma GX/Malamar
27 Leo Niemi Gardevoir & Sylveon GX
28 Maria Metso Charizard TEU 14
29 Eero Oinonen Reshiram & Charizard GX
30 Hanna Mäkeläinen Gardevoir & Sylveon GX
31 Tonu Taitto Quagsire/Naganadel
32 Juha Riippinen Silvally GX/Wisful Baton
33 Patrik Prusak Blastoise GX
34 Henrikki Savolainen Blacephalon GX/Naganadel
35 Ville Korhonen Alolan Exeggutor/Pidgeotto

Juniori ikäsarja

1 Leo Sinkkonen Charizard TEU 14


Mielipiteeni tästä turnauksesta?

Vaikutti loistavalta tapahtumalta koska Todella monipuolinen formaatti ja usealla vaikutti olevan hauskaa :)

Toivoisin että tällaisia tapahtumia järjestettäisiin uudestaankin, koska onhan se hienoa että tullaan tapahtumeihin porukalla pelamaan yhdessä Pokemon korttipelejä :)

Miksi tein tutkimuksen turnauksesta ja julkaisin Pokemon Foorumille?

Koska turnaus oli isompi kuin muut 2018-2019 järjestetyistä turnaukseista ja formaatti vaikutti niin monipuoliselta että halusin käytää vapaa aikaani tähän tekemiseen ja jakaa kaikille muillekin luettavaksi :)

Ennen töihin menoa oli mukavaa päästä katsomaan turnauksen alkamista ja ystävystyä ihmisien kanssa joita tapasin ensimmäistä kertaa ja tavata vanhojakin ystäviä

Myös töiden jälkeen ehdin vielä katsomaan jatko pelejä ja tapasin vielä muitakin uusia kasvoja ja ystävystyä heidän kanssa joka oli upea kokemus


Kiitos että olette jaksaneet lukea tähän asti

Toivotan Hyvää jatkoja ja Tsemppiä tuleviin tapahtumeihin!

Kiitos ^^
Avatar
Victoryteam
Vantaan Liiga-Leader
 
Viestit: 51
Liittynyt: 29.11.2015 23:26
Paikkakunta: vantaa
(: Liekkivä voima tulee sydämestä <3

Paluu Turnaustiedotteet ja -keskustelu

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 2 vierailijaa